Skip to main content

Ihrisko na Moyzesovej v Martine to má za sebou

uverejnené: 16. júl 2024

V rámci témy detských ihrísk sme dostali podnet k stavu ihriska na Moyzesovej ulici v Martine. Ide o drevený domček so šmýkačkou a drevenú stojacu drevenú preliezku.

Občania tu podávali opakovane podnet prostredníctvom služby Odkazprestarostu: https://bit.ly/4d69x1h, samospráva zatiaľ ihrisko neriešila, preto sme na mieste privolali hliadku MsP, ktorá ho nafotila a označila páskou so zákazom vstupu.

Aký je aktuálny stav?

Dielo má už viac než 10 rokov (v galérii foto z Google 06/2014), preto sa na ňom podpísal zub času. Z informácií od občanov aj z obhliadky je zrejmé, že ihrisko obsahuje mechanické poškodenia, zlomené, zhnité časti, čo úplne vylučuje bezpečnú prevádzku.

Ako predĺžiť životnosť drevených ihrísk?

Drevené ihriská si vyžadujú každoročnú údržbu formou (farebného / bezfarebného) náteru. Odporúčame však dávať minimálne dve vrstvy a v prípade farby na ňu aj ochranný lak, čo máme osvedčené pri opravách dreveného mobiliáru a knižných búdok.

Ihriská, ktoré sa nachádzajú v okolí stromov alebo priamo pod nimi, sú častokrát napadnuté machmi a rôznymi nečistotami, práve ochranný lak zvyšuje životnosť a idú z neho nečistoty lepšie dole.

Čo teda s lokalitou?

Pokiaľ sa prevádzkovateľ (mesto) rozhodne realizovať opravu, či to bude bezpečné a ako dlho to vydrží je skôr na polemiku...

1. vytvorenie komunitnej zóny (aj pre deti) Teda terénne úpravy, lavičky, hojdačka, senzorický chodník, stolík so sedením, kvetinové záhony, parkové úpravy podľa možností...

2. postaviť nové ihrisko s vežou a šmýkačkou To znamená stavebné konanie, verejnú súťaž na dodávateľa, výber prvkov, dopadová plocha (odhad +10 000 a viac)

V ďalšom príspevku sa pozrieme na teploty na ihriskách, ide o projekt na ktorom pracovali naši stážisti. Vypracovali sme k tomu infografiku s tipmi, ako nezhorieť na ihrisku.