73 stupňov na detskom ihrisku
Stážisti v našom združení METRO realizovali v rámci projektu „Otvorené mesto“ meranie teplôt na detských ihriskách v Martine. Nevynechali sme žiadnu mestskú časť - zamerali sme sa na otvorené hracie plochy na priamom ale aj časti, ktoré sa nachádzajú v polotieni výsledky nás žiaľ neprekvapili.
Čo sme zistili?
Meranie povrchov bezkontaktným teplomerom ukázalo, že súčasti ihrísk dosahujú na priamom slnku cez 50°C, pričom plasty sú o niečo „chladnejšie“ ako nerezové prvky (tobogany / šmýkačky). Rekordérom bol čierny úchop na ihrisku v Hviezdoslavovom parku, ten mal 73,2°C, nešla na ňom udržať ruka. Ihriská v tieni dosahovali okolo 30 - 40°C, čo je prijateľné, v príjemnom chládku pod zeleňou sa dá hrať po celý deň...
Meranie realizovali stážisti počas júla 2023 a opakované meranie sme realizovali s druhou skupinou práve teraz v júli 2024.
Aké sú riešenia?
1. K realizácii detských ihrísk patrí aj výsadba zelene. Nemyslím však dvojmetrové stromčeky, ktorých koruna bude tieniť na ihrisku za desať rokov. Pri projektovaní ihriska (alebo jeho obnove) treba vysádzať vzrastlé stromy. V rámci nákladov sa pri jednom kuse pohybujeme približne +- od 300€, no ochladzovací efekt je okamžitý.
2. Mnohé ihriská sa nachádzajú na verejnom priestranstve, kde je v blízkosti dostupný verejný vodovod. Inštalácia vodnej hmly je preto ideálnym riešením pre ochladenie okolia + ako doplnok sa hodí stojan s pitnou fontánkou.
3. Ako riešenie 50/50 pomáha aj tieniaca zástena nad prvkami ihriska, tu však platí, že bez okolitej zelene bude priestor stále prehriaty + o zástenu sa treba aktívne starať (ráno / večer). K samotným riešeniam sme vám pripravili vizualizácie (v galérii), prikladám aj foto od stážistov.